Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.
Omurgalı Canlılar Özellikleri 11210

Join the forum, it's quick and easy

Lütfen giriş yapın.
Üye değilseniz sitemizden tam anlamıyla yararlanmak için kayıt ol kısmından üye olunuz.
Üye olduktan sonra e-mail hesabınıza gelen
aktivasyon kodunu tıklamanız yeterlidir.
Omurgalı Canlılar Özellikleri 11210

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Hoşgeldiniz :
En son ziyaretiniz : Perş. Ocak 01 1970
Mesaj Sayınız : 16

4 posters

Omurgalı Canlılar Özellikleri

onur pekmezci
    onur pekmezci
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_title430 / 999430 / 999Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_catg2

Omurgalı Canlılar Özellikleri Empty Omurgalı Canlılar Özellikleri

Mesaj tarafından onur pekmezci Salı Tem. 19 2011, 02:01

Omurgalı Canlılar Kaça Ayrılır

Omurgalılar ve ilkel kordalılar olmak üzere iki gruba ayrılırlar.

A) Omurgalılar:Vücutlarının sırt tarafında bir sinir kordonu bulunur.İç iskelet eklemlidir. İskelete bağlı kaslar hareketi sağlar.Hepsinde beyin ve beyini koruyan kafatası vardır.Dolaşım sistemleri kapalıdır.Holozoik olarak beslenirler.Çoğu ayrı eşeylidir.Balıklar, kuşlar, kurbağalar, sürüngenler ve memeliler olmak üzere beş sınıfa ayrılırlar.

1) Balıklar: Vicutları pullarla örtülüdür.İç iskelet kemikten ya da kıkırdaktan oluşmuştur.Solungaç solunumu yaparlar.Kalpleri iki odacıklıdır.Kalplerinde sürekli kirli kan bulunur.Vücutlarında temiz kan dolaşır.Soğuk kanlı hayvanlardır.Boşaltım organları mezonefros tipi böbreklerdir.Boşaltım maddelerinin, üreme hücrelerinin ve sindirim artıklarının toplandığı kloak denilen yapıya sahiptirler.Örnek:köpek balığı, alabalık, sazan.

2) Kuşlar: Akciğer solunumu yaparlar.Kalpleri dört odacıklıdır.Kalbin sol karıncığından çıkan aort sağa kıvrılarak dallanır.Sıcakkanlıdırlar.Boşaltım organı metanefroz tipi böbreklerdir, vücut tüylerle kaplıdır.Tüysüz olan bölgeler pullarla örtülüdür.Kloaklıdırlar. Dişleri yoktur.Örnek:martı, bülbül, tavuk, ördek, deve kuşu.

3) Kurbağalar: Lavralar solungaç solunumu, erginleri akciğer ve deri solunumu yaparlar.Kalpleri üç odacıklıdır.Vücutlarında karışık kan dolaşır.Soğukkanlıdırlar.Azotlu dolaşım maddesi amonyaktır.Boşaltım organı mezonefroz tipi böceklerdir.Kloak lıdır.Derilerinin mukus salgısı olan mukus, deriyi kaygan tutar.Örnek:semender, kuyruklu kurbağa, su kurbağası.

4) Sürüngenler: Akciğer solunumu yaparlar.Kalpleri üç odacıklıdır
    (timsah hariç).Soğukkanlıdırlar.Erginlerinin boşaltım organları metanefroz tipi böbreklerdir.kloak lıdırlar.Dişilerde yumurta kanalının bir bölümü yumurta akı, diğer bölümü yumurta kabuğu yapacak şekilde özelleşmiştir.Vücut keratinle kaplı olduğundan kurudur. Örnek:yılan, timsah, kaplumbağa, kertenkele.

5) Memeliler: Akciğer solunumu yaparlar.Kalpleri dört odacıklıdır.Kalbin sol karıncığından çıkan aort sola kıvrılarak dallanır.

Sıcakkanlı hayvanlardır.Kloak yoktur.Ürogenital sistem sindirim sisteminden ayrı olarakdışarıya açılır.Boşaltım organı metanesaz tipi böbreklerdir.Sinir sistemleri çok gelişmiştir.Örnek:fare, yarasa, kirpi, insan,balina.

B) İlkel kordalılar: İskeletleri kıkırdaktır.Yutak bölgesinde solungaç yarıkları, sırt tarafında da sırt ipliği bulunur.Bu grubun tek örneğiAmfiyoksüs tür.
    hamdi yanar
    hamdi yanar
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_title400 / 999400 / 999Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_catg2

Omurgalı Canlılar Özellikleri Empty Geri: Omurgalı Canlılar Özellikleri

Mesaj tarafından hamdi yanar Paz Ağus. 07 2011, 23:10

teşekkürler
    mustafa güney
    mustafa güney
    SÜPER MODERATÖR

Aktiflik Aktiflik :
    Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_title310 / 999310 / 999Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_catg2

Mesaj tarafından mustafa güney Cuma Kas. 04 2011, 13:55

bilgi için teşekkürler
    levent boyacı
    levent boyacı
    ÜYE
    ÜYE

Aktiflik Aktiflik :
    Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_title145 / 999145 / 999Omurgalı Canlılar Özellikleri Back_catg2

Mesaj tarafından levent boyacı Cuma Kas. 11 2011, 21:52

teşekkürler

Forum Saati Cuma Nis. 26 2024, 18:06